Nenechme si pokazit cestovatelské zážitky alergiemi

Nenechme si pokazit cestovatelské zážitky alergiemi

15. 11. 2023 O alergii

Alergie trápí velkou část populace. Nemalou měrou narušují náš každodenní život, ovlivňují fyzické i psychické zdraví. Celý rok se těšíte, až si na cestách odpočinete od problémů běžného života, necháte starosti za hlavou, a to pokud možno bez omezení způsobených alergií? Nic není nemožné, i s alergickým onemocněním se dá procestovat kus světa!

Cestování a poznávání nových zemí, odlehlých končin, kultur a gastronomií by nám mělo přinášet radost. Znepříjemnit zážitky může ledacos, třeba i právě nečekaná alergická reakce se všemi svými možnými projevy. S rostoucí četností výskytu není alergie žádnou výjimečnou diagnózou. Některé alergeny nás přitom více než jinde mohou potrápit právě na cestách. 

Roztoči 

Roztoči patří mezi nezvané hosty horských chat. Alergii na roztoče se často nedaří dlouho diagnostikovat. Její projevy mohou zesílit právě při návštěvě starších chat. Roztočům se daří ve vlhkých, hůře větraných prostorách. Obtíže se objevují typicky po ulehnutí. Patří mezi ně zejména rýma, ekzém, svědění a někdy i slzy. Pokud víte, že budete přespávat ve starší chatě, a máte tu možnost, vezměte si s sebou své vlastní ložní prádlo či rovnou i peřinu s polštářem.

Potraviny 

Co by to bylo za cestování bez ochutnávání místní kuchyně a zkoušení nových potravin. Exotické ovoce, nepoznané koření – to vše může ve vašem těle nastartovat obrannou reakci. Zvláštní opatrnosti je třeba u malých dětí. Ty by měly ochutnávat po velmi malých dávkách. Konzumujte ovoce, u něhož jste schopni posoudit jeho zralost a jste si jisti, které části jsou jedlé a které nikoli. Nechte si poradit od místních.

Na cestách nás mohou omezovat i již známé alergie na potraviny. Je vhodné se dopředu informovat o možnostech stravování v cílové destinaci. V restauracích si vždy u obsluhy vyžádejte seznam alergenů. Vyhněte se pouličnímu prodeji a místům, kde vám informace nejsou schopni podat. Přizpůsobit jídlo vašim alergiím je možno i u některých leteckých společností.

Hmyz

V exotických destinacích se líbí nejen turistům, ale také všemožnému hmyzu. Kromě nesčetných nemocí, které hmyz přenáší, nás může bodnutí potrápit nepříjemnou svědivou či bolestivou lokální reakcí. Výjimkou nejsou ani reakce celkové, které bývají závažnější, až život ohrožující. Primární prevencí je vyhýbat se místům se zvýšenou koncentrací hmyzu a používat repelenty či jiné ochranné prostředky včetně moskytiér. Před pobytem v exotice se vyplatí si dopředu pročíst cestovního průvodce a předem se dostatečně vybavit.

Pyly

Ačkoli do ciziny často prcháme ve snaze vyhnout se během pylové sezóny nepříjemným projevům alergií, mysleme na to, že i přímořské oblasti mohou být zdrojem nejrůznějších pylů. Pravdou je, že vítr vanoucí od moře odvane pylová zrna z pobřeží více do vnitrozemí. Z tohoto pohledu je pobyt v čistě přímořské oblasti relativně bezpečný. Navíc je v těchto oblastech vzduch obohacen o minerální soli, které působí blahodárně na epitel dýchacích cest, a při dostatečně dlouhém pobytu může být ku prospěchu.

Slunce

Jako poslední nástrahu zmiňme tzv. alergii na sluníčko. Pod tímto pojmem se skrývá nežádoucí reakce kůže na UV záření. Nejedná se o prosté spálení od slunce při nadměrném slunění. Tato reakce probíhá jako výsev drobných pupínků či puchýřků, které se mohou slévat a vytvářet tak větší plochy. Často postiženou oblastí jsou paže, obličej a dekolt. Riziko zvyšuje konzumace některých léků (antibiotik jako např. tetracyklinů), používání kosmetických přípravků (parfémů, dezinfekcí, ale paradoxně i některých opalovacích krémů) či přítomnost určitých onemocnění nebo rodinná predispozice.

Jak se na cesty připravit?

Štěstí přeje připraveným. Níže naleznete pár tipů, na které je vhodné nezapomenout.

  1. Pokud se chystáte na cesty a již nějakou alergií trpíte, s předstihem se poraďte se svým lékařem. Projděte si lékárničku a doplňte vše, co chybí. Lékař vám také vydá potvrzení o nutnosti užívání daných léků, pokud je třeba si je vzít s sebou na palubu letadla.
  2. Nikdy nezapomínejte mít neustále u sebe tzv. záchranný či úlevový balíček. Ten by měl obsahovat léky ze skupiny antihistaminik, v případě rizika vážnějších reakcí kortikoidy či inhalátory s bronchodilatancii. Dále je vhodné mít s sebou gely či masti pro lokální použití. V případě vážných alergických reakcí mějte vždy připravené předplněné pero s adrenalinem. Instruujte i své okolí. Ujistěte se, že vám léky vystačí na celou dobu pobytu.
  3. Vždy myslete na pojištění. Ověřte si, zdali zahrnuje i léčebné výlohy spojené s akutním ošetřením při možné alergické reakci.
  4. Vyplňte si tzv. medical ID na svém telefonu. Moderní telefony mají možnost je přečíst i na zamčeném zařízení. Jedná se o život zachraňující informaci ve vašem mobilním zařízení, zejména cestujete-li sami.
  5. Vyhněte se konzumaci jídel, u kterých nemáte dostatek informací o jejich složení. Nechte si přeložit seznam svých alergií do místního jazyka.
  6. Trpíte-li alergií, dávejte si pozor i při výběru noclehu. Vybírejte takové ubytování, které je nekuřácké a bez přístupu zvířat.
  7. Ihned při příjezdu se informujte o dostupné lékařské péči.

Cestujte připraveni a užívejte si přítomných okamžiků. Ideálně bez obtěžujících alergických projevů. Pečlivá příprava je nejlepší prevencí.

(vrjo)

Zdroje a použitá literatura: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10169132/

https://wwwnc.cdc.gov/travel/page/allergies

https://www.anaphylaxis.org.uk/living-with-serious-allergies/travelling-with-serious-allergies/

https://www.allergyuk.org/wp-content/uploads/2022/02/Food-Allergies-and-Travel.pdf

Aktuální pylový zpravodaj

17. 6. 2024 - 23. 6. 2024

Dominantní alergeny

Shrnutí předchozího období
V uplynulém týdnu opět nedošlo k žádné podstatné změně ve složení vzdušných alergenů. Koncentrace...
Přečíst více
Předpověd na další období
Pro příští období nepředpokládáme žádné významnější změny ve spektru ani koncentraci vzdušných py...
Přečíst více

Právě aktivní alergeny

Název Latinsky
Jitrocel (PLANTAGO L.)
Šťovík (RUMEX L. s.l.)
Lípa (TILIA L.)

Podobné články

Léky, které zmírní příznaky vaší alergie

Zodac tablety

Trápí vás akutní projevy sezónní nebo celoroční alergické rýmy? Potýkáte se dlouhodobě s nepříjemnou svědivou vyrážkou?

Účinným pomocníkem na zmírnění projevů alergie jsou kapky a tablety Zodac. Tyto léky přináší úlevu v případech, kdy se nemůžeme vyhnout kontaktu s alergenem (pyly stromů, trav a plevelů, roztoči a další). Přípravky Zodac patří do tzv. druhé generace antihistaminik. Případné nežádoucí účinky – ospalost, únava, závrať a bolesti hlavy – bývají mírné. Kapky jsou určené pro dospělé i děti od dvou let, tablety pak pro dospělou populaci a děti od šesti let věku.

Zodac kapky

Trápí vás akutní projevy sezónní nebo celoroční alergické rýmy? Potýkáte se dlouhodobě s nepříjemnou svědivou vyrážkou?

Účinným pomocníkem na zmírnění projevů alergie jsou kapky a tablety Zodac. Tyto léky přináší úlevu v případech, kdy se nemůžeme vyhnout kontaktu s alergenem (pyly stromů, trav a plevelů, roztoči a další). Přípravky Zodac patří do tzv. druhé generace antihistaminik. Případné nežádoucí účinky – ospalost, únava, závrať a bolesti hlavy – bývají mírné. Kapky jsou určené pro dospělé i děti od dvou let, tablety pak pro dospělou populaci a děti od šesti let věku.

Nestibil

Léčivý přípravek Nestibil je určený k léčbě příznaků alergické rýmy a kopřivky neboli svědivé kožní vyrážky.

Nestibil patří mezi nesedativní antihistaminika, tedy protialergické léky bez tlumících nežádoucích účinků ovlivňujících běžné denní činnosti. Účinek léku se projeví rychle po jeho podání a trvá po dobu 24 hodin.

Zenaro

Léčivý přípravek Zenaro je určený alergikům, kteří se potýkají se silnými projevy alergické rýmy anebo kopřivky (otok kůže se zarudnutím a pálením).

Léky ze skupiny tzv. druhé generace antihistaminik poskytují. V případech přetrvávajících obtíží lze tablety Zenaro užívat i dlouhodobě, a to po dobu kontaktu s alergeny (pyly trav, roztoči a další). Tablety jsou určené pro dospělé a děti od šesti let věku.