Mýty a fakta

Mýty a fakta o alergiích

Podle Americké akademie pro alergii, astma a imunologii (American Academy of Allergy, Asthma and Immunology) nějakou formou alergie trpí až 40% populace.

O alergiích už toho dnes víme mnoho a doslova každým dnem přibývají stále podrobnější informace o mechanismu alergické reakce, struktuře alergenů i možnostech léčby těchto nemocí. Bohužel stále mezi lidmi koluje řada informací, které jsou založené na dlouhodobých mýtech.

Dnešní moderní doba nahrává šíření hoaxů a nepravd. Na internetu, v televizi či v rádiích informace putují neskutečnou rychlostí a dostávají se k velkému procentu populace velmi snadno. Některé mýty se navíc tradují již celá desetiletí.

 

1.mytus_1

1. Změna klimatu vždy prospěje

Je logické, že pokud opustíme naši krajinu v pylové sezóně a odjedeme za teplem, pravděpodobně se naše potíže na přechodnou dobu zmírní. Nicméně i v jiných krajinách nás naopak mohou pylové alergie potrápit. Také není vhodné zapomínat na fakt, že drobný písek z pláží, vyšší vzdušná vlhkost či všudypřítomné plísně mohou naši alergii (která je vlastně zánětem sliznice nebo kůže) zhoršit. Alergik by měl proto být na cestu vybaven antialergickými léky. U chronicky nemocných pacientů nedoporučujeme léčbu i přes přechodné zlepšení vynechávat.

2. Květiny jsou pro alergiky to nejhorší

Tato informace platí jen částečně. Pyl okrasných květin je poměrně velký, navíc lepkavý. K opylení je třeba ptáků a včel, vzduchem ho putuje podstatně méně než pylu větrosprašných masivně alergizujících rostlin (travin, stromů a plevelů). Přesto není vhodné darovat osobě alergické na pyly květiny. Větší množství pylů okrasných rostlin, které v přírodě nejsou zdrojem potíží, může v uzavřeném prostoru naopak alergickou reakci vyvolat!

2.mytus_2
Mytus_4

3. Alergie je dětské onemocnění

Nemálo jedinců překvapí, když se u nich alergie objeví až v dospělosti. Mylně totiž věří, že alergie je dětské onemocnění, a navíc z něj časem vyrostou. Pravdou je, že i v dospělém věku se mohou objevit nové alergie a jen občas se stane, že s věkem jejich příznaky odezní.

S léty se zásadně mění hlavně alergie na potraviny. Zatímco v raném věku patří mezi časté alergeny kravské mléko a vejce, u naprosté většiny dětí tato přecitlivělost později vyhasíná. V dospělosti jsou nebezpečné zcela jiné alergeny – například burské a jiné ořechy, mořské plody a různá semena.

4. Alergie na roztoče u nás nehrozí, pravidelně uklízíme

Pravidelný úklid domácnost před nezvanými hosty neochrání. Roztoči žijí hlavně v matracích, polštářích a peřinách. Jejich množství je neuvěřitelné – v našich postelích se vyskytuje až několik miliónů živých i mrtvých živočichů a velké množství jejich fekálií a fragmentů jejich těl. Pomoci mohou hypoalergenní lůžkoviny, praní minimálně na 60 stupňů a pravidelné větrání. Ovšem množství roztočových alergenů jsme schopni pouze omezit, nikoli je zcela odstranit.

Mytus_3
Mytus_5

5. Alergie není nic vážného

Ucpaný nos, vodnatá rýma či slzící oči. Na první pohled neškodné obtíže. I tak ale mohou velmi snížit kvalitu života alergika. U respiračních alergií je navíc důležité zdůraznit nezpochybnitelný fakt, že alergická rýma je významným rizikovým faktorem pro pozdější rozvoj průduškového astmatu. Některé alergie na potraviny, léky či bodnutí hmyzem mohou vést k potenciálně život ohrožující reakci (anafylaxi).

6. Med pomáhá zmírňovat alergie

Situace je poměrně složitá a také nepřehledná. Med obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek. Pro většinu lidí je tedy jeho konzumace přínosná a může vést ke zlepšení jejich zdravotního stavu. Některé jeho složky však mohou (nepříliš často) vyvolávat i závažnou alergickou reakci. Kromě toho může med obsahovat i pylová zrna. Jejich obsah však nemá s navozením tolerance pylů nic společného. Neplatí ani, že lidé přecitlivělí na jed obsažený ve včelím žihadle by se měli automaticky obávat medu – alergen vyvolávající reakci po bodnutí včelou je zcela jiný než alergeny včelího produktu – medu.

Mytus_6
mytus_7r

7. Potravinová alergie a intolerance jsou totéž

Ačkoli výsledek obou problémů je někdy podobný – nesnášenlivost určité potraviny, jedná se o zcela jiné onemocnění. Alergie se rozvíjí na imunologickém podkladě a je spojená s produkcí protilátek proti některé složce potraviny. Po požití i malého množství této složky stravy se rozvíjí reakce různé intenzity, vedle zažívacího traktu často postihuje i jiné orgány (kopřivka, rýma, dušnost až šok).

8. Krátkosrstí psi a kočky nevyvolávají alergie

Tento mýtus se traduje často, zejména mezi milovníky zvířat. Jako hypoalergenní bývají udávána plemena naháčů, která nemají srst vůbec. Ve skutečnosti se toto tvrzení vůbec nezakládá na pravdě, protože zvířecí alergeny pocházejí většinou z produktů jejich potních a mazových žláz, slin, moči a šupinek olupující se kůže. Srst je tedy spíše rezervoárem než zdrojem alergenů.

mytus_8r

(vrjo)

Zdroje:

Aktuální pylový zpravodaj

17. 6. 2024 - 23. 6. 2024

Dominantní alergeny

Shrnutí předchozího období
V uplynulém týdnu opět nedošlo k žádné podstatné změně ve složení vzdušných alergenů. Koncentrace...
Přečíst více
Předpověd na další období
Pro příští období nepředpokládáme žádné významnější změny ve spektru ani koncentraci vzdušných py...
Přečíst více

Právě aktivní alergeny

Název Latinsky
Jitrocel (PLANTAGO L.)
Šťovík (RUMEX L. s.l.)
Lípa (TILIA L.)

Léky, které zmírní příznaky vaší alergie

Zodac tablety

Trápí vás akutní projevy sezónní nebo celoroční alergické rýmy? Potýkáte se dlouhodobě s nepříjemnou svědivou vyrážkou?

Účinným pomocníkem na zmírnění projevů alergie jsou kapky a tablety Zodac. Tyto léky přináší úlevu v případech, kdy se nemůžeme vyhnout kontaktu s alergenem (pyly stromů, trav a plevelů, roztoči a další). Přípravky Zodac patří do tzv. druhé generace antihistaminik. Případné nežádoucí účinky – ospalost, únava, závrať a bolesti hlavy – bývají mírné. Kapky jsou určené pro dospělé i děti od dvou let, tablety pak pro dospělou populaci a děti od šesti let věku.

Zodac kapky

Trápí vás akutní projevy sezónní nebo celoroční alergické rýmy? Potýkáte se dlouhodobě s nepříjemnou svědivou vyrážkou?

Účinným pomocníkem na zmírnění projevů alergie jsou kapky a tablety Zodac. Tyto léky přináší úlevu v případech, kdy se nemůžeme vyhnout kontaktu s alergenem (pyly stromů, trav a plevelů, roztoči a další). Přípravky Zodac patří do tzv. druhé generace antihistaminik. Případné nežádoucí účinky – ospalost, únava, závrať a bolesti hlavy – bývají mírné. Kapky jsou určené pro dospělé i děti od dvou let, tablety pak pro dospělou populaci a děti od šesti let věku.

Nestibil

Léčivý přípravek Nestibil je určený k léčbě příznaků alergické rýmy a kopřivky neboli svědivé kožní vyrážky.

Nestibil patří mezi nesedativní antihistaminika, tedy protialergické léky bez tlumících nežádoucích účinků ovlivňujících běžné denní činnosti. Účinek léku se projeví rychle po jeho podání a trvá po dobu 24 hodin.

Zenaro

Léčivý přípravek Zenaro je určený alergikům, kteří se potýkají se silnými projevy alergické rýmy anebo kopřivky (otok kůže se zarudnutím a pálením).

Léky ze skupiny tzv. druhé generace antihistaminik poskytují. V případech přetrvávajících obtíží lze tablety Zenaro užívat i dlouhodobě, a to po dobu kontaktu s alergeny (pyly trav, roztoči a další). Tablety jsou určené pro dospělé a děti od šesti let věku.

Doporučené články