Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Při změně prostředí může dojít k přechodnému zlepšení vašeho klinického stavu. Odjíždíte-li například v období pylové sezóny do zahraničí, mohou vaše obtíže vymizet. Nezapomínejme však, že i za hranicemi existují četné pylové alergeny. Faktory, kterým se na dovolené u moře vystavujete, např. vyšší vzdušná vlhkost, drobný písek, mohou projevy alergií i zhoršit. Nezapomeňte proto na cesty přibalit i léky proti alergiím.

Pyly jsou všudypřítomné. Mikroskopické částice se volně šíří vzduchem a pronikají i do obytných prostor. Stoprocentní ochrana neexistuje. Jedinci alergičtí na pyly by měli bedlivě sledovat pylové zpravodajství a v době květu se venku zdržovat co možná nejméně. Po příchodu domů si pečlivě umýt ruce, nesahat si do očí a na obličej. Vhodná je i okamžitá změna oděvu. V období pylových alergií se nedoporučuje větrat. Pokud okno přece jen chcete otevřít, dělejte tak spíše v noci, kdy je pylová nálož nejmenší, nebo po dešti. Do oken je vhodné nainstalovat speciální, pro pyly nepropustné sítě. I čističky vzduchu vám pomohou zbavit se pylu v domácnosti.

Klinický obraz těchto dvou odlišných medicínských jednotek je obdobný. Podstatou jsou však naprosto rozdílné mechanismy vzniku. Zatímco alergie vzniká za součinnosti imunitních buněk produkujících protilátky proti antigenům specifickým pro danou potravinu, potravinová intolerance znamená, že váš zažívací trakt není schopen danou složku potravy účinně rozložit a natrávit. K tomu dochází například při poruše enzymatického trávení. Klinické obtíže bývají mírnější a méně nebezpečné, i když to nemusí platit paušálně.

Ano, kromě léčby symptomatické, která tlumí příznaky, existuje i léčba kauzální. Jedná se o tzv. specifickou alergenovou imunoterapii. Její princip by se mohl přirovnat k vakcinaci. Jedná se o vystavování organismu alergenu v postupně narůstajících koncentracích. Tím dochází k navození tolerance vůči němu. Existují formy injekční léčby, jež se aplikují ve specializovaných centrech do podkoží, či formy podjazykových kapek či tablet. Lze tak vyléčit nebo alespoň výrazně snížit alergie na pyly, roztoče, plísně, alergeny nacházející se ve zvířecí srsti či alergie na jed blanokřídlého hmyzu. 

Alergie je zejména klinickou diagnózou. Ve zkratce to znamená, že výsledky testů musí odpovídat klinickým obtížím. Nejsou-li žádné příznaky, nejedná se o alergii. Neznamená to však, že se alergie v budoucnu nemůže rozvinout. Vystavováním se daným alergenům při pozitivitě testů můžete negativně přispět k pozdějšímu výskytu obtíží a vývoji onemocnění. 

Terapie běžných chorob se v těhotenství komplikuje. Často chybí dostatek dat o bezpečnosti užívání léčiv v graviditě, avšak neplatí to obecně – jsou léky, které jsou v těhotenství přímo kontraindikované, ale jsou i léčivé přípravky, které je v těhotenství možné užívat. Vždy je potřeba zvážit riziko pro plod (často je neznámé), ale zároveň i riziko neléčení onemocnění, které může poškodit ženu a také dítě. Proto je nutné, aby se žena s určitým onemocněním o užívání léčivého přípravku poradila s lékařem.

Může se stát a stává se, že alergie postupem věku vymizí. Ovšem i mezi dospělými je alergie poměrně hojně zastoupeným onemocněním.

V České republice patří roztoči bytového prachu mezi nejčastější alergeny. Pokud jde o úklid, je důležité si uvědomit, kde se roztoči v domácnostech nachází. Jedná se zejména o matrace a peřiny – zde bychom při bedlivém pátrání odhalili velké množství živých i mrtvých roztočů včetně jejich výměšků. Na trhu existuje velké množství tzv. hypoalergenních lůžkovin. Ty mohou napomoci ve snížení alergenové nálože. Dále se doporučuje prát ložní prádlo minimálně na 60 stupňů. Velký efekt má i pravidelné a vydatné větrání.

Aktuální pylový zpravodaj

15. 7. 2024 - 21. 7. 2024

Dominantní alergeny

Shrnutí předchozího období
V uplynulém týdnu jsme stále registrovali nižší až středně vysokou koncentraci pylových alergenů...
Přečíst více
Předpověd na další období
Pro příští období opět nepředpokládáme žádné významnější změny v druhovém zastoupení vzdušných al...
Přečíst více

Právě aktivní alergeny

Název Latinsky
Jitrocel (PLANTAGO L.)
Šťovík (RUMEX L. s.l.)
Merlíkovité (CHENOPODIACEAE)

Léky, které zmírní příznaky vaší alergie

Zodac tablety

Trápí vás akutní projevy sezónní nebo celoroční alergické rýmy? Potýkáte se dlouhodobě s nepříjemnou svědivou vyrážkou?

Účinným pomocníkem na zmírnění projevů alergie jsou kapky a tablety Zodac. Tyto léky přináší úlevu v případech, kdy se nemůžeme vyhnout kontaktu s alergenem (pyly stromů, trav a plevelů, roztoči a další). Přípravky Zodac patří do tzv. druhé generace antihistaminik. Případné nežádoucí účinky – ospalost, únava, závrať a bolesti hlavy – bývají mírné. Kapky jsou určené pro dospělé i děti od dvou let, tablety pak pro dospělou populaci a děti od šesti let věku.

Zodac kapky

Trápí vás akutní projevy sezónní nebo celoroční alergické rýmy? Potýkáte se dlouhodobě s nepříjemnou svědivou vyrážkou?

Účinným pomocníkem na zmírnění projevů alergie jsou kapky a tablety Zodac. Tyto léky přináší úlevu v případech, kdy se nemůžeme vyhnout kontaktu s alergenem (pyly stromů, trav a plevelů, roztoči a další). Přípravky Zodac patří do tzv. druhé generace antihistaminik. Případné nežádoucí účinky – ospalost, únava, závrať a bolesti hlavy – bývají mírné. Kapky jsou určené pro dospělé i děti od dvou let, tablety pak pro dospělou populaci a děti od šesti let věku.

Nestibil

Léčivý přípravek Nestibil je určený k léčbě příznaků alergické rýmy a kopřivky neboli svědivé kožní vyrážky.

Nestibil patří mezi nesedativní antihistaminika, tedy protialergické léky bez tlumících nežádoucích účinků ovlivňujících běžné denní činnosti. Účinek léku se projeví rychle po jeho podání a trvá po dobu 24 hodin.

Zenaro

Léčivý přípravek Zenaro je určený alergikům, kteří se potýkají se silnými projevy alergické rýmy anebo kopřivky (otok kůže se zarudnutím a pálením).

Léky ze skupiny tzv. druhé generace antihistaminik poskytují. V případech přetrvávajících obtíží lze tablety Zenaro užívat i dlouhodobě, a to po dobu kontaktu s alergeny (pyly trav, roztoči a další). Tablety jsou určené pro dospělé a děti od šesti let věku.