Alergie rozhodně není jen banálním onemocněním. Může zahrnovat i život ohrožující stavy v podobě anafylaktické reakce. Projevy nemoci se mohou objevit na kůži, při dýchání či v zažívacím systému. S chronicitou onemocnění se zvyšuje jeho negativní dopad na lidskou psychiku. Výjimkou není sociální izolace či deprese.
Klinické příznaky alergických nemocí mohou být velmi pestré, jejich charakter má spojitost i s věkem. Zatímco u nejmenších dětí je typický atopický ekzém, v dospívání a dospělosti je nejčastějším projevem alergického onemocnění alergická rýma.
Typické příznaky alergií u dětí
Alergická onemocnění dětského věku vznikají nejčastěji na podkladě potravinových alergenů. Charakteristickým projevem je pak tzv. atopický ekzém neboli atopická dermatitida. Jak název napovídá, jedná se o postižení kůže. Objevují se růžová šupící se ložiska.
Pro kojenecké období je typická jejich lokalizace v oblasti tváří, čela a vlasů. Dále bývá často postiženo okolí uší a krk. Typická je kolísavost obtíží s náhlými vzplanutími. Nejčastěji se jedná o následek potravinové alergie. V období postupného zavádění potravin do jídelníčku dítěte se tak může objevit prakticky kdykoli. Zhoršení může nastat i v období po očkování či například při prořezávání zubů. V důsledků svědění dítě nespí, je neklidné a pláče. S alergií na potraviny jsou spojeny i možné zažívací obtíže v podobě zvracení, průjmů či přítomnosti krve ve stolici.
V tzv. dětském období (po druhém roce života) je pro alergie stále typické postižení kůže, mění se však jeho lokalizace. Výsev ekzému se objevuje v oblasti loketních a podkolenních jamek. Suchá šupící se ložiska zasahují i oblasti prstů a zápěstí. Postižena bývá velmi často i kůže krku a šíje. Dobrou zprávou je, že v tomto období se více než tři čtvrtiny dětí zhojí.
Pro období dospívání a dospělosti (po 12. roce života), přetrvávají-li kožní problémy, jsou typické ekzémy v oblasti rukou, prstů a plosek a dále například oblasti okolo očí. Dominujícím příznakem je zhrubění kůže. Projevy bývají mírnější.
Typické příznaky alergií u dospělých
U dospělých jedinců převažují alergická onemocnění na podkladě respiračních alergenů. Mohou přetrvávat z dětství. Výjimkou nejsou ale ani zcela nově se objevující obtíže. Alergen pak vyvolává onemocnění nazývané alergické astma či alergická rýma.
V kojeneckém a batolecím věku se alergické astma projevuje zejména častějšími respiračními infekty. Až v období předškolního a školního věku jsou přítomny typické příznaky. Mezi ně patří zejména pocity dušnosti a ztíženého dýchání. Objevuje se hvízdání, sípání ve výdechu.
Mezi další doprovodné příznaky patří suchý dráždivý kašel. Až u 60 % jedinců se astma projeví již před pátým rokem života. Zároveň je přítomnost atopie – atopické dermatitidy – rizikovým faktorem. Až ve 40–60 % případů předchází rozvoji astmatu.
Alergická rýma se projevuje zejména pocitem ucpaného nosu. Dochází ke zvýšené sekreci hlenu (řídká hypersekrece = pacienty často označovaná jako tzv. vodnatá rýma) s pocitem svědění v nose. S tím se pojí častější kýchání. Výjimkou nebývají ani bolesti hlavy a poruchy čichu a celkově snížená fyzická i psychická výkonnost. Často bývá podrážděna i sliznice očních spojivek, projevující se slzením, pocitem písku v očích nebo pálením.
Mezi respirační alergeny patří zejména pyly, na druhém místě pak roztoči. Z toho důvodu je pro tato onemocnění typická sezónnost výskytu. V některých případech však může být rýma i projevem alergie na potraviny, latex a další.
(vrjo)
Zdroje a použitá literatura:
ŠEBKOVÁ, Alena a Zdeněk ZÍMA. Praktické dětské lékařství. Praha: Grada Publishing, 2020. ISBN 978-80-271-1200-5.
https://www.nzip.cz/clanek/353-alergie-u-deti
https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2016/05/07.pdf
https://www.wikiskripta.eu/w/Atopický_ekzém