Pyly a sezónní alergie
Většina projevů sezónní alergie se týká dýchacích cest (alergická rinokonjunktivitida a astma), mohou se však objevovat i kožní příznaky při přímém kontaktu s alergizujícími rostlinami. Onemocnění způsobené alergií na pyly správně označujeme polinóza, nikoli „senná rýma“, protože se zdaleka nejedná pouze o postižení nosu.
Hlavní příznaky alergie na pyly (polinózy):
- kýchání,
- vodnatá rýma nebo ucpaný nos,
- slzení a svědění očí,
- svědění v hrdle nebo v uších,
- zalehlé uši.
Mezi méně časté příznaky patří:
- bolest hlavy,
- dušnost,
- sípání,
- kašel,
- celková únava.
Tři skupiny pylů
V našem zeměpisném pásmu dělíme alergologicky významné pyly na tři skupiny.
- Jde zejména o pyly plevelných stromů, jež způsobují většinu jarních sezónních alergií. U nás se jedná především o břízu, olši, lísku, jasan, lípu, méně kaštan koňský, topol a cedr. Pyl těchto stromů se vyskytuje zejména v březnu a dubnu.
- Alergická rýma se dříve označovala podle období senoseče (senná), které tradičně probíhá v letních měsících. Nejčastějšími viníky letních sezónních alergií jsou však pyly travin a obilí. U některých pacientů se na vzniku příznaků podílejí i pyly různých plevelných rostlin. Obdobím výskytu pylů travin je především červen a červenec.
- Do této skupiny patří pyl ambrozie, která je v našich podmínkách naštěstí rozšířena jen málo a jen v některých oblastech. Významnějším alergenem pozdního léta (srpen, září) je v ČR pelyněk.
Celoroční alergeny
Celoroční alergická rýma je chronické onemocnění. Jde o stav, kdy máte rýmu nebo další příznaky, které nemizí během žádného ročního období. Nejčastějším zdrojem alergenů, které jsou příčinou celoročních potíží, jsou:
- roztoči,
- plísně,
- biologický materiál pocházející z našich domácích mazlíčků (především ze psů, koček, ale v poslední době i drobných hlodavců). Jde o zvířecí srst, respektive produkty jejich žláz, šupinky odlupované kůže, moč, sliny atd.
Projevy celoroční alergické rýmy jsou stejné jako té sezónní (viz výše), velmi často však mají chronický průběh s převahou trvalého ucpání nosu nebo opakovaných zánětů vedlejších dutin a mohou být komplikovány i různými projevy astmatu. Prokázat souvislosti mezi těmito příznaky a celoročně se vyskytujícím alergenem bývá obtížnější než u sezónní alergie.
Pokud se alergie neléčí, může vést k řadě komplikací, nejčastěji právě k rozvoji astmatu. Neléčená alergická rýma je většinou provázena chronickým zánětem vedlejších nosních dutin a někdy se u pacientů vyskytnou také polypy na sliznici nosu a vedlejších dutin.
(hah)